O rostlinné stravě

02.10.2016

Veganství... zejména tedy rostlinná strava není zrovna téma o kterém bych ráda hovořila, protože lidé mají tendece se hádat a přesvědčovat mě o tom jak to není zdravé a že to musí být velmi náročné... atd.

Osobně veganství považuji, za nejlepší způsob stravování a to hlavně z etického hlediska, protože jíst "jako prase" můžete velmi jednoduše i vegansky. Přijde mi ale zvláštní, že pokud vegana trápí nějaký zdravotní problém, tak mají ostatní lidé často vidí příčinu právě v jeho způsobu stravování. 

Copak zbytek všežravého světa oplývá dokonalým zdravím?? Spíše naopak. Vždyť být občas nemocný, se považuje za "normální"... ale skutečně normální, je trvalé zdraví, no ne?

Nechci tvrdit, že vyvážená strava veganská strava je zdravější, než vyvážená konvenční strava. Každopádně nemyslím si, že správně se stravujícímu veganovi by z nutričního hlediska mělo cokoliv chybět. Tedy kromě vitaminu B12, který je však snadné doplnit a rozhodně si radši jednou za čas zobnu doplněk stravy, než kvůli tomu jíst živočišné produkty. A mimo to, kdo by chtěl tvrdit, že lidé konvenčně se stravující nikdy žádné doplňky stravy neberou??

Etické hledisko  je pro mě ale naprosto jednoznačný důvod pro veganství. Je to jednoduché. Nechci podporovat velkochovy a zabíjení zvířat. Vím že žádné živočišné produkty nepotřebuji. A v dnešní době je čím dál snazší být veganem, protože v obchodech se sortiment veganských potravim i dalších produktů (např. kosmetika a úklidové prostředky) neustále rozširuje.

Nevím co říci závěrem... tak to je asi vše. Každý ať udělá názor na toto téma sám. 


M.